| Sign In | Join Free | My futurenowinc.com |
|
Brand Name : ZXTLCD
Model Number : ZXTLCD-OLED-T55-WPXA
Certification : CE/Rohs/FCC
Place of Origin : Guangdong, China
MOQ : 1
Price : negotiable
Payment Terms : L/C,T/T,MoneyGram,Western Union
Supply Ability : 2000 pcs per month
Delivery Time : 3-5 working days
Packaging Details : wooden case, carton, flight cases are optional
Screen Size : 55 inch
Type of backlight : OLED
Resolution : 1080*1920
refresh rate : 120Hz
Panel transparency : 43%(Typ.)
Standard colours : 10bit(R),1.07 billon colors
Appearance Color : White/Black/Customization
Brightness : 200-600cd/㎡ Automatic adjustment
Contrast ratio : 135000:1
Viewing Angle : 178 °, 178 °
Audio system : Built-in 10 W X 2 Speakers
Built-in wifi : 150Mbps 802.11n wifi integate
OS : Android or Windows optional
Touchscreen type : Projected Capacitive Touch screen
Touch points : 10 points
CPU : 14th Gen Intel I9-14900KF Proceesor
RAM : 16GB
SSD : 512GB
Discrete Graphics card : 12GB GIGABYTE 4070
Input Voltage : AC 100~240V, 50hz-60hz
Onboard interface : 1 X RJ45, 2 X HDMI, 4 X USB2.0
Protype : Desktop / Floor standing / Interactive(Optional)
OLED self-emissive technology delivers rich and vibrant colors.
Professionally designed appearance for cultural and museum display cases.
High-speed refresh rate ensures lag-free viewing and eye-friendly operation.
No backlight, eliminating light leakage.
Supports 178° ultra-wide viewing angle.
Supports capacitive touch, Windows, and Android systems for multi-scenario applications.
Transparency enhances integration with virtual displays, creating a more technologically advanced and harmonious blend with the environment.
| 55-inch Cultural Relics Exhibition Showcase Transparent Equipment(ZXTLCD-T55-WPXA) | |
| LCD Panel Parameters | |
| Screen Size | 55 inch |
| Panel type | Transparent OLED |
| Resolution | 1080*1920 |
| Brightness | 200-600cd/㎡ Automatic adjustment |
| Contrast Ratio | 135000:1 |
| Viewing angle(up/down/left/right) | 178°(H)/178°(V) |
| Response Time | 0.1ms(Gray To Gray) |
| Display color | 10bit(R),1.07 billon colors |
| Onboard interface | |
| Input Interface | USB*1 + HDMI*1 +DP*1+RS232*1 |
| Output interface | TBD |
| Touch Method | |
| Capacitive Touch screen | Default 10 points Capacitive Touch |
| Power Specifications | |
| Power supply | AC 100-240V |
| Total System Power Consumption | <200W |
| Machine Operating Parameters | |
| running time | 7*12h |
| Screen life | 30000h |
| Operating temperature | 0℃~40℃ |
| Operating Humidity | 20%~80% |
| structure | |
| Material | Aluminum+Tempered Glass+Metal |
| external dimensions | 810*810*2053.5(mm) |
| Overall dimensions | 920*920*2190mm |
| Installation Method | Integrated base |
| Net weight / Gross weight | 108KG/180KG |
| Accessories | |
| Power cord, HDMI cable, remote control, certificate of conformity and warranty card | |
| other | |
| After-Sales Service | 1-Year Warranty |








If you would like to get the specification about above product, or you hope to discuss your requirements or need any additional information on our this product , then please do not hesitate to send us a inquiry and contact our sales team now.
|
|
55 Inch OLED Self-luminous Window System HDR Support Cultural Relics OLED Transparent Display Showcase Images |